Knox Chair With Nails
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Our Knox collection is anything but ordinary, with its transitional styling it stands out in any room. This series has a roll arm, bun foot, T-cushion, and optional antique brass nailhead trim on the arms and base. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman.
Product Details
| Width | 53″ (134.6 cm) 53INH |
|---|---|
| Depth | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 31″ (78.7 cm) |
| Seat Depth | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Medium Brown Finish |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 6.75”x2” wood bun, screw-in |
| Pillows | 1 x 22”, fiber fill |
| Trim | Brass nails. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
| Dimensions | 42 × 53 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Tennessee Custom Upholstery |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown Finish |
| Style | Transitional |
| Collection | Knox |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.