Reed Chair With Nails
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Satisfy your classic taste with our charming Reed collection. With its tight scroll back, rolled arm, turned bun leg, and banded front rail, you’ve got the makings of a living room masterpiece. Add an optional antique brass nailhead trim for added flair. The Reed collection features a sofa, loveseat, chair, and ottoman.
Product Details
| Width | 41″ (104.1 cm) 41INH |
|---|---|
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Medium Brown |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 6”x3.5” turned wood (front), 2.5”x3.5” wood taper (back), screw-in |
| Pillows | 1 x 20” fiber fill |
| Trim | Brass nails. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
| Dimensions | 40 × 41 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Tennessee Custom Upholstery |
| Color | Gray |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Reed |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.