Austin Chestnut Leather Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Casually elegant and substantial in form, the Austin power reclining loveseat with power headrests and console defies expectations with customizable comfort and Zero Gravity technology. Wide track arms, spacious seat cushions, and integrated storage beckon relaxation, while alluring in-back channeling and a bold geometric profile add contemporary flair. Upholstered in sumptuous leather that develops a patina as it ages, the Austin loveseat is designed for those who appreciate the authentic character of materials.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Austin |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Zero-Gravity Reclining, Charging Ports Included, Console, and Cup Holders |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 756-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 63.715 |
| Carton Weight | 330.000 lb |
| Product Weight | 330 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 330 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 84 × 33 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Austin |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.