Carson Leather Loveseat
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Carson’s traditional frame provide support and comfort while curved, gathered stitching on the arm pads offer a modern flair. Cozy up on Carson’s large seat and back cushions and be consumed by everlasting comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Carson |
|---|---|
| Features | Non-Power and 2-Cushion |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 54.00 |
| Carton Weight | 137 lb |
| Product Weight | 137 lb |
| Carton Volume | 54.000 |
| Carton Weight | 137.000 lb |
| Weight | 137 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 70 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.