Finley Leather Power Inclining Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Simplicity and elegance meet ultimate comfort with the Finley power inclining loveseat. With a distinctive profile featuring sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, Finley has the look of a classic stationary loveseat but offers the enhanced functionality of power incline for ease of relaxation. A hidden footrest extends for leg support, while our patented Blue Steel Spring™ technology creates a firm but flexible texture for support and comfort. This stately frame sits on sleek, square-tapered legs and is upholstered in your choice of two expertly tailored options: fine leather or high-performance Kashmira fabric.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 44.80 |
| Carton Weight | 203 lb |
| Product Weight | 203 lb |
| Carton Volume | 44.800 |
| Carton Weight | 203.000 lb |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.