Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Get all the comfort of a powered recliner in a design that looks like high-end stationary seating with the Arlo Power Recliner with Power Headrest. Distinctive triple-divide back cushions have a tailored look and keep your head, neck and lower back supported. A contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs as you sit, while rounded pad-over track arms keep your forearms comfy. When you’re ready to lay back and relax, you can independently adjust the headrest and recline using a convenient power control on the arm. There’s also a built-in USB charging port in the power control, so you don’t have to worry about your devices dying. Durability is guaranteed with our patented DualFlex Spring System™, which provides firmness and flexibility and ensures that your recliner will stay supportive for years to come.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 162.000 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.