Swift Hazelnut Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Envelop yourself in relaxation and style with the Swift power recliner, where indulgent comfort meets well-tailored design. Soft, layered padded arms and a wide seat of this hazelnut brown top-grain leather recliner are accentuated by a waterfall chaise to support effortless lounging, while the high-divided back ensures optimal support. Sweeping contrast stitching details and welt trim elevate the aesthetic. Customize your comfort with power recline, headrest and lumbar features, enhanced by Zero Gravity innovation and Flexsteel’s Blue Steel Spring™ technology.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Swift |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Charging Ports Included, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 911-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 29.868 |
| Carton Weight | 154.000 lb |
| Product Weight | 154 lb |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 42 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Swift |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.