Graham River Leather Power Sliding Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
A true innovation, Graham is the ultimate in versatility and gliding comfort. The first of its kind to bring intricately customizable power gliding to the market, this collection is luxury reengineered. The Graham Power Sliding chair has an adjustable seat that can be controlled easily with a power button. This sleek, transitional style that keeps any space on trend. For the pinnacle of customizable comfort, look no further than Graham.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Graham |
|---|---|
| Features | Power, CloudLux Cushion(s), and Big & Tall |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 712-73 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 46.130 |
| Carton Weight | 159.000 lb |
| Product Weight | 159 lb |
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47 × 52 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Graham |
| Features | Customizable, Leather, Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.