Bryant Leather Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Bryant offers modern, clean lines that are contrasted by its softly padded arms and boxed seat cushions. The arms and cushions are detailed with heavy-thread stitching, while the bold block legs add a solid finish to this design.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bryant |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Removable Seat Cushion(s), Heavy-Thread Stitching, and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 55.60 |
| Carton Weight | 159 lb |
| Product Weight | 159 lb |
| Carton Volume | 55.600 |
| Carton Weight | 159.000 lb |
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 83 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bryant |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.