View Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrests & Lumbar
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Make a move for your comfort and well-being with the MOV 360 View Sofa. After a long day, sink into the sofas’ comfy cushions, which include padded arms that take pressure off your forearms. Enjoy premium features including split/grain leather upholstery, available in three color options, accented with welt trim and heavy thread top-stitching for a refined aesthetic. A seat with divided chaise and extended footrests that are designed to take pressure off your body and help you relax. Customizable Zero Gravity recline provides the best support and comfort in relaxation. And independently control the headrest, lumbar and recline with the easy-to-reach power control which includes a built-in USB-A and USB-C charging ports. Our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ keeps the seats firm yet flexible and ensures the longevity of the sofa.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | View |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 53.154 |
| Carton Weight | 330.090 lb |
| Product Weight | 297 lb |
| Material | Leather |
| Weight | 297 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | View |
| Features | Customizable, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.