Normandy Pair of Upholstered Dining Chairs
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Simple geometry creates a look of timeless elegance with the Normandy upholstered dining chair. Inspired by European architecture, this chair features a minimalist silhouette with soft curves and angles in an inviting, warm driftwood finish. Crafted with sustainability and durability in mind, the Normandy chair is comprised of scratch-resistant FSC-certified wood and upholstered in a stain-resistant performance fabric. Pair with the Normandy table to create a harmonized look for your dining space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Normandy |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Type | Dining Tables |
| Carton Volume | 6.830 |
| Carton Weight | 42.900 lb |
| Product Weight | 35 lb |
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Normandy |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.