1630-69 Willow Swivel Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
The style and supreme comfort of our Willow swivel chair is unbeatable. Truly. This unique wing chair silhouette boasts an optional nail head trim and super plush seat. Add some pizazz with the two-tone version, or keep it simple with one pattern.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Sinuous wire, attached, block foamwith polyester fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, loose, reversible |
| Legs | Swiel glider base. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.