1100-69 London Swivel Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
The London swivel chair is our take on a classic tailored barrel chair. Its sleek profile makes it suitable for any home. Customize it in over 400 fabrics to suit your style.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 39″ (99.1 cm) 39INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Seat Width | 29″ (73.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.