Mason Fabric Power Reclining Loveseat
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Whether you’re a gamer or avid movie fan, the Mason Power Reclining Loveseat is the perfect spot to kick back and relax. It’s easy to shift between sitting and reclining with a convenient power control in both arms, which features a built-in USB charging port that keeps devices powered up. Once you’ve settled in, enjoy the comfort of pad-over armrests that take pressure off your forearms and high-divide back cushions with tufting that support your head, neck and lower back. Should things get a little raucous, don’t worry about spills. Mason is available in over 250 fabric options—making it highly durable and easy to clean. And with our durable DualFlex Spring System™, it’s okay if your kids decide to get bouncy. This patented technology bolsters the frame and ensures firmness and flexibility every time you sit.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and 2-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 53.60 |
| Carton Weight | 220 lb |
| Product Weight | 220 lb |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.