Rio Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Take comfort to the next level with the Arlo Power Reclining Loveseat with Console. Available in our premium leather, this loveseat will add refinement to any living space. The spacious center console includes storage for glasses, magazines and other personal items and features two cup holders. Easy-to-access power controls with built-in USB charging ports in both arms allow you to independently adjust the headrest and recline, dialing in the right level of comfort for each person. Designed for optimal support, Arlo has pull-tufted, triple-divide back cushions that cradle your head, neck and lower back. Contoured seats take pressure off your legs as you sit, while our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility. Rounded pad-over track arms provide a comfy place to rest your forearms—great if you’re spending hours gaming or streaming movies. To make Arlo your own, choose from more than 50 leather or leather match options.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 56.600 |
| Carton Weight | 268.000 lb |
| Product Weight | 268 lb |
| Weight | 268 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.