Aggie Fabric Two-Cushion Sofa
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Traditional simplicity, enduring comfort. The Aggie two-cushion sofa has it all. Perched atop a to-the-floor frame that gives the illusion of weightlessness, the Aggie two-cushion sofa is all soft corners and classic silhouettes. Adorned with a small welt trim detail, Aggie brings timeless simplicity together with enduring luxury. Upholstered in your choice of fabric, including sustainable and performance options, the Aggie two-cushion sofa is sure to be the centerpiece of your living room for generations. Bring timeless traditional comfort home, with Aggie.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Aggie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Product Weight | 120 lb |
| Carton Volume | 49.275 |
| Carton Weight | 120.000 lb |
| Weight | 120 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 78 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Traditional |
| Collection | Aggie |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.