Arlo Fabric Power Reclining Sofa
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Kick back with the kids or stretch out solo with the Arlo Power Reclining Sofa. When you’re ready to recline, one touch of the power control with USB charging port on either arm gets you into the comfort zone. Pull-tufted, triple divide back cushions bolster your head, neck and lower back, and have a refined look that will elevate the look of your living space. Rounded pad-over track arms support the forearms, and a contoured seat with seat chaise pad takes the pressure off your legs. Top it off with our patented DualFlex Spring System™ that ensures a pleasing mix of flexibility and firmness as you sit, and you’ve got a power reclining sofa that’s built to last. Choose from over 250 options of our easy-to-clean fabrics to upholster a sofa that will suit your style and look great for years to come.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 74.01 |
| Carton Weight | 360 lb |
| Product Weight | 360 lb |
| Weight | 360 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.