Drayton Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
The Drayton collection is sure to turn some heads. This perfectly scaled traditionally styled sectional features a rolled arm, tight scroll back, and turned leg. Make it an expression of your style with your choice of over 400 fabrics. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 85″ (215.9 cm) 85INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 70″ (177.8 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible, ventilated |
| Legs | 5.688” (front), 2.875” x 2.375” x 2.375” (rear), wood, screw-in |
| Pillows | 4 x 20″ fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
| Dimensions | 41 × 85 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Tennessee Custom Upholstery |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Drayton |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.