Mason Fabric Power Reclining Sofa
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Perfect for active families, the Mason Power Reclining Sofa offers comfy seating that’s built to last a lifetime with our DualFlex Spring System™. Using a power control on either of the arms, you can independently adjust the recline and headrests to dial in your ideal level of support. Keep devices powered up with USB charging ports built into both power controls. Enjoy superior ergonomics from high-divide back cushions that take pressure off your head and neck and tufting designed to cushion your lower back. Mason is upholstered in durable, cleanable fabric that’s available in over 250 style options to complement the dĂ©cor in any living space.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and 3-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 73.00 |
| Carton Weight | 271 lb |
| Product Weight | 271 lb |
| Weight | 271 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 91 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.