Rio Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Enjoy a relaxing evening with family and friends with the Rio Power Reclining Sofa with Power Headrests, available in premium leather upholstery. Keep comfy using the power control in either arm, which independently adjusts the recline and headrests. Built-in USB charging ports in either arm mean you don’t have to worry about your phone dying as you stream content. Great for gaming or movie marathons, the sofa features divided back cushions that cradle your neck, back and lower lumbar, and inset padded arms that support your forearms. It’s an experience built to last with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which offers a just-right mix of flexibility and firmness as you sit.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 62.600 |
| Carton Weight | 279.000 lb |
| Product Weight | 279 lb |
| Weight | 279 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Rio |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.