Carson Leather Ottoman
"*" indicates required fields
Some goods on our website might be discontinued or not available to usÂ
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Description
Carson’s traditional shape on a block wood leg offers a modern flair. Pair with the matching Carson chair for a complete look.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Carson |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.44 |
| Carton Weight | 29 lb |
| Product Weight | 29 lb |
| Carton Volume | 8.440 |
| Carton Weight | 29.000 lb |
Additional information
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Red |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Leather |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.