Dempsey Leather Chair
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. Northern Mattress & Furniture reserves the right to fix any and all issues including but not limited to pricing on the website and is not held liable for those issues.
Indulge in the embrace of timeless elegance with the Dempsey chair, a testament to both comfort and style. This plush and curvy tight back frame is balanced with square arms, clean lines and a welt cording detail for a touch of refinement. Customize Dempsey with leather upholstery and wood finish options to elevate your living space and immerse yourself in unmatched comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dempsey |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 23.13 |
| Carton Weight | 64 lb |
| Product Weight | 64 lb |
| Carton Volume | 23.130 |
| Carton Weight | 64.000 lb |
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 36 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Dempsey |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.